Ekodzielnia

Celem projektu Ekodzielnia jest promocja idei ekologii bliskiej każdemu z nas oraz edukacja lokalnej społeczności w zakresie zdrowego, ekologicznego i ekonomicznego stylu życia. Chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważne są postawy ekologiczne i ekonomicznie, szczególnie w obecnych czasach, gdy nasza planeta zanieczyszczana jest tyloma zbędnymi produktami.

O projekcie:

Ekodzielnia to innowacyjna inicjatywa, która przenosi ideę ekologii z teorii w czyn. Nasza misja polega na inspirowaniu lokalnej społeczności do dbania o planetę, poprzez dzielenie się i wymienianie codziennymi przedmiotami, które są zbędne dla jednych, ale mogą okazać się cenne i wyjątkowe dla innych. Nazwa projektu odzwierciedla nasze wartości: „Eko” symbolizuje naszą troskę o ekologię i zachęcanie do naprawiania oraz oddawania przedmiotów, zamiast wyrzucania ich na wysypiska. „Dzielnia” natomiast to nasza wspólnota, która dzieli się zasobami i tworzy ekologiczną przyszłość.

Ten projekt jest dla Ciebie, jeśli:

• zależy Ci na ochronie naszej planety i chcesz czynnie działać na rzecz ekologii, naprawiając i dzieląc się przedmiotami, zamiast ich wyrzucać,
  • dążysz do życia z mniejszą ilością rzeczy: Ekodzielnia pozwala pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów i odkryć prostotę w codziennym życiu,
  • chcesz pokazać swoim dzieciom na czym polegają wartości ekologiczne i odpowiedzialność konsumencka,
  • cenisz sobie spokój, radość wynikającą z bycia częścią wspólnoty i wolne tempo życia,
  • chcesz odkryć nowe życie dla przedmiotów, które już nie są Ci potrzebne, zamiast przyczyniać się do wzrostu ilości odpadów,
  • lubisz odkrywać potencjał przedmiotów i dawać im drugie życie, tworząc nowe i unikalne projekty.

Inincjatywa także dla najmłodszych

Ekodzielnia to nie tylko miejsce, gdzie dzielimy się przedmiotami. To przestrzeń, w której uczymy dzieci, że dbanie o naszą planetę to nasza wspólna odpowiedzialność. To także lekcja, że czasem większa radość daje dzielenie się niż posiadanie.

Poprzez udział w Ekodzielnii, dzieci uczą się:

• ekologii w praktyce: widzą, jak małe zmiany w ich codziennym życiu mogą przynosić duże korzyści dla środowiska,
  • odpowiedzialności konsumenckiej: rozumieją, że wybór produktów, ich naprawa i współdzielenie mogą zmniejszyć ilość odpadów,
  • wartości dzielenia się: uczą się, że dzielenie się z innymi przynosi radość i buduje więź między ludźmi.

Pamiętajmy, że nasze dzieci są przyszłością naszej planety. Dając im narzędzia do zrozumienia, jak ważne jest dbanie o środowisko i odpowiedzialność konsumencka, przygotowujemy je do lepszej przyszłości.

Szczegóły:

W ramach Projektu EKODZIELNIA odbyło się już pierwsze wydarzenie, organizowane razem z Fundacją PZU przy wsparciu Dzielnicy Ursynów, w Ursynowskim Centrum Kultury “Alternatywy”. W ramach wydarzenia odbyła się zbiórka dobrych, ale zbędnych już rzeczy w tym ubrań i zabawek, które przekazaliśmy potrzebującym. Odbyła się również zbiórka elektrośmieci. Na poszczególnych stoiskach można było skorzystać z wiedzy ekspertów w zakresie zdrowego odżywiania, ćwiczeń fizycznych, ekologicznego i ekonomicznego stylu życia. Przez cały dzień odbywały się wykłady ekspertów w zakresie zdrowego żywienia oraz dbałości o nasze ciało i umysł. Wydarzenie było także okazją do integracji lokalnej ursynowskiej społeczności.

Tak wygląda Ekodzielnia!

Zobacz, jak wyglądała poprzednia edycja Ekodzielni. Uczestnicy mogli przynieść zbędne przedmioty, a także porozmawiać z ekspertami z zakresu ekologicznego i zdrowego stylu życia. Jeśli chciałbyś uczestniczyć w kolejnym takim wydarzeniu to napisz do nas, a poinformujemy Cię o wszystkich szczegółach!