Nowy wpis na blogu!

29 wrz 2023

Przeczytajcie wrażenia po kursie „Mama wraca do pracy” napisane przez dwie z naszych Uczestniczek.

Uczestniczka 1:

„W dniach 11-14 września 2023 odbył się kurs “Mama wraca do pracy”. Druga edycja tego autorskiego programu Fundacji “W Sercu Matki” zebrała 10 uczestniczek. 

Warsztaty prowadziły cztery kobiety pracujące według własnego powołania: Maria Pietrzak – nauczyciel akademicki, Ewa Czech – nauczyciel storytellingu i autoprezentacji, Kamila Szymańska – coach i doradca rodzinny, Joanna Kwiecińska-Ćwir – mentorka i coach EMCC. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, stworzyły niezwykłą przestrzeń zagłębienia się w tytułową kwestię. Prelegentki nie tylko mówiły, ale przede wszystkim przeprowadzały przez różnorodne ćwiczenia i procesy i wspierały przy wyciąganiu wniosków, także w czasie indywidualnych rozmów.

Mamy, które brały udział w kursie korzystały mocno również ze wzajemnej obecności. Od pierwszego dnia utworzyła się między kobietami niezwykła atmosfera otwartości i zrozumienia. Kolejne dni dzielenia doświadczeniami i wspólnej pracy – pozwalały poszerzyć spojrzenie i zebrać inspiracje w rozmaitych przestrzeniach (nie tylko związanych konkretnie z głównym motywem spotkań ;).

Przez cztery dni poruszane były różnorodne tematy, które pomagały bardziej świadomie podejść do sytuacji powrotu do pracy. Uczestniczki przyglądały się swoim indywidualnym wartościom i umiejętnościom. Mając możliwość spokojnego zatrzymania się przy tych osobistych zasobach na nowo odkryły co jest dla nich i w nich(!) ważne. Sporo czasu poświęcono właśnie na wydobywanie tego co mocne i jak to może służyć im, ich rodzinom i w pracy. A co za tym idzie jaka wizja, jaki cel przyświeca im w życiu, aby w zgodzie z tym szukać przestrzeni na zarabianie. Wśród przerobionych kwestii znalazły się również przekonania i akceptacja. Była również możliwość bardziej ukierunkowanego przygotowania do pracy poprzez ćwiczenia z rozmową kwalifikacyjną, poszukiwanie konkretnego stanowiska oraz rodzinnego budowania rodzinnej równowagi w zmieniającej się sytuacji.

W czasie kursu prowadzące korzystały z wielorakich form działań indywidualnych, w parach i w grupach: dzielenie się, burze mózgów, testy, prowadzone rozważania, odgrywanie ról, słuchanie, prace manualne czy poruszanie skojarzeń. Nie zabrakło też modlitwy i odniesień do Słowa Bożego. 

Dla uczestniczek było to nie tylko kilkanaście godzin warsztatów pełnych wiedzy. Był to czas zatrzymania i przyglądania się sobie, czerpanie z doświadczeń i pomysłów grupy kobiet, a także radości, poruszeń i umocnienia.  Każda z biorących udział w kursie mam ma inną sytuację i inne umiejętności, równocześnie każda jest obdarowana i może żyć i pracować zgodnie ze swoim powołaniem. Ten czas warsztatów był dla nich dużym wsparciem na ten właśnie czas i wielką zachętą do działania krok za krokiem.” 

Uczestniczka 2:

„Kurs „Mama wraca do pracy” z połowy września 2023 był dla mnie bardzo umacniającym czasem. W gronie wyjątkowych kobiet, tak prowadzących jak i uczestniczek, mogłam przyjrzeć się temu co wartościowe dla mnie i we mnie oraz co mogę z tym dalej zrobić. 

Dynamiczne i różnorodne formy ćwiczeń pobudzały mój umysł, poruszały moje serce i kształtowały mojego ducha. I myślę, że nie tylko moje wnętrze formowało się w trakcie tych warsztatów. Otwartość dzielenia innych mam, tak doświadczeniami jak i przemyśleniami czy pomysłami utwierdziło mnie w przekonaniu o sile (synergii) wypływającej z grupy, szczególnie kobiecej 🙂

Poruszane tematy nie zawsze bezpośrednio dotyczyły powrotu do pracy. Jednak mocno utwierdzały i ukierunkowywały nasze kroki by ta sytuacja była dobrze rozważona, przygotowana i jak najbardziej dopasowana do każdej z nas.

Zaczynałam kurs z wieloma pytaniami i potrzebą uporządkowania myśli. Skończyłam z wciąż wieloma sprawami do wyjaśnienia, a równocześnie z konkretnymi działaniami do sprawdzenia. Jestem ogromnie wdzięczna za ten czas rozmów, refleksji, prowadzenia i inspirowania.”

Loading