Maj miesiącem talentu przyrodniczego!

9 maj 2023

Powitaliśmy maj, cudowny miesiąc, w którym cała przyroda budzi się do życia i szczególnie podziwiamy jej piękno. Dlatego maj – w ramach naszego fundacyjnego Projektu 8 Talentów – jest miesiącem talentu przyrodniczego.

Chcemy zaprosić Was do odkrywania i rozwijania tego talentu poprzez udział w proponowanych przez nas wydarzeniach oraz przez lekturę treści poniżej czym jest talent przyrodniczy.


Nasze wydarzenia:

🌷

 10 maja, godz. 11:00 – spotkanie w salce fundacyjnej pt. „Produkty higieniczne w zgodzie z naturą” z P. Ludmiłą Komar, założycielką firmy Tabita, która szyje i sprzedaje ekologiczne materiały do higieny dla kobiet,

🌷

 23 maja, godz. 8:30 – webinar prof. Joanny Kosteckiej pt.: „Czy jest nam potrzebna przyjaźń z przyrodą?” Prof. Joanna Kostecka jest magistrem biologii, doktorem habilitowanym w zakresie agronomii i ochrony środowiska, profesorem nauk rolniczych, autorką blisko 400 publikacji naukowych: aktywną edukatorką.


Zachęcamy Was również w tym miesiącu do:

🌼

 odwiedzania parków, ogrodów – w tym botanicznych (dla osób pozostających w okolicach Warszawy polecamy np. pięknie kwitnący w tym czasie Ogród Botaniczny w Powsinie https://ogrod-powsin.pl/ ),

🌼

 zakładania własnych ogrodów, 

🌼

 przesyłania krótkich tekstów/artykułów dotyczących odkrywania i rozwoju talentu przyrodniczego,

🌼

 rekomendowania książek, warsztatów oraz innych wydarzeń/czynności sprzyjających rozwojowi talentu przyrodniczego,

🌼

 polecania przestrzeni/instytucji wspierających rozwój talentu przyrodniczego.


A jak rozpoznać, że ktoś ma talent przyrodniczy?

Osoby wykazujące się ponadprzeciętnym talentem przyrodniczym chętnie spędzają czas na łonie natury. Potrafią godzinami, bez znużenia, obserwować ptaki i zwierzęta, czy też oglądać z zainteresowaniem filmy przyrodnicze, które innym – mniej hojnie obdarowanym talentem przyrodniczym – mogą wydać się nudne.

Są od innych bardziej wrażliwe na punkcie niszczenia przyrody, więc z większym zaangażowaniem włączają się w działania organizacji, których podstawowym celem jest ochrona przyrody. Częściej niż pozostali będą otaczać się roślinami w domu i decydować się na wyprawy na łono natury, z dala od zgiełku miasta i jego uciążliwości.

Talent przyrodniczy przez długi czas pozostawał nierozpoznany przez specjalistów zajmujących się różnymi rodzajami uzdolnień człowieka, dlatego dzieci o ponadprzeciętnym talencie przyrodniczym przez długi czas były uznawane za mało utalentowane – bo nierzadko są mało zainteresowane innymi obszarami, gdzie łatwiej zliczać osiągnięcia czy rywalizować o palmę pierwszeństwa, jak to może mieć miejsce w matematyce czy sporcie. Mali przyrodnicy wykazują się często spokojem i cierpliwością większymi od rówieśników czy rodzeństwa. Potrafią też zaskakiwać swoich rodziców wiedzą dotyczącą zjawisk oraz uczestników świata przyrody, gdyż tego typu informacje zapamiętują chętnie i bez trudu, a jednocześnie sami je znajdują. Z radością podejmują naukę jazdy konnej i marzą o posiadaniu własnego zwierzątka, a spośród zabawek wybierają te przedstawiające zwierzęta. Gdy rodzice zaproponują im wyprawę do ogrodu botanicznego, zoo czy w inne miejsce pozwalające na eksplorowanie przyrody, wyruszają z zainteresowaniem i zapałem. Chętnie pomagają w sadzeniu roślin w domowym ogródku i podejmują rolę „domowych ogrodników”

🪴

Dzieci obdarowane ponadprzeciętnym talentem przyrodniczym odnajdujemy w życiu dorosłym wśród biologów, botaników, zoopsychologów, weterynarzy, ogrodników, florystów, fizjoterapeutów zwierząt, leśniczych, pracowników ZOO, pracowników schronisk dla zwierząt czy treserów psów. Coraz więcej miłośników psów podejmuje zajęcie “dogwalkera”, to znaczy wyprowadza czyjeś psy, za wynagrodzeniem. Inny zawód chętnie podejmowany przez szczególnie obdarowanych talentem przyrodniczym to stylista zwierząt. Taka osoba oferuje strzyżenie zwierząt, rozczesywanie ich sierści, obcinanie pazurów oraz inne zabiegi pielęgnacyjne.

🫶

Z góry dziękujemy za każdy wkład w nasze majowe dzieło odkrywania i rozwijania talentu przyrodniczego. Warto rozwijać ten talent u siebie i dzieci, bo bliski kontakt z przyrodą bardzo pozytywnie wpływa na różne sfery naszego życia, a bez przyrody człowiek po prostu w dłuższym okresie nie przeżyje.

Życzymy Wszystkim owocnego czasu i otwartości na to, by dzielić się z innymi talentem przyrodniczym oraz własnymi doświadczeniami w rozwijaniu tego talentu u siebie i innych, a także spędzania jak najwięcej czasu na łonie przyrody! 

🤩

Loading