Jak prawidłowo mówić i śpiewać? Po webinarze nt. emisji głosu.

10 sty 2023

Dziś, 10.01, w ramach miesiąca talentu muzycznego, odbył się webinar dotyczący emisji głosu, jego higieny i prawidłowego rozwoju. Spotkanie prowadziła Marta Szeliga, pedagożka muzyki, chórmistrzyni, dyrygentka m.in. Chóru Mam „Ave Maria”.


Podczas spotkania mowa była między innymi o prawidłowym oddechu, który nie tylko ułatwia mówienie, ale także lepiej dotlenia organizm, dzięki czemu obniża poziom stresu.

Prowadząca podkreślała także – za prof. Jadwigą Gałeską-Tritt – że cały nasz organizm jest wspaniałym instrumentem i każdy z nas może nauczyć go/ siebie śpiewać i prawidłowo wyraźnie mówić. Potrzebna jest chęć i wytrwałość w ćwiczeniach – przecież struny głosowe to także mięśnie 🙂

Dyrygentka akcentowała także rolę naszej motywacji czy stanu duchowego w stosunku do właściwego mówienia lub śpiewu. Podawała przykład choćby wspólnego śpiewu w fundacyjnym Chórze Mam Ave Maria, gdzie wszystkie chórzystki śpiewają z podobnym nastawieniem i celem oraz radością; według Niej jako Prowadzącej dużo łatwiej wtedy uzyskać jednolite brzmienie. I podobnie – barwa naszego głosu w codzienności zależy od tego jak się czujemy, jak bardzo nam zależy, czy jesteśmy rozluźnione czy spięte oraz wielu innych czynników. Z kolei na te czynniki można wpłynąć właściwymi ćwiczeniami i kilka z nich zostało zaprezentowanych.

Prowadząca mówiła również o rezonatorach, których pełno w naszym ciele i z których także warto nauczyć się korzystać.

Wspomniała także, że – ćwicząc głos – możemy prawidłowo śpiewać lub mówić nawet z bolącym gardłem. Szczególnie warto wtedy – choć jest to ważne także na codzień – odpowiednio się nawadniać, najlepiej ciepłą wodą lub ziołami (szczególnie korzystne są rumianek, szałwia, prawoślaz, czy siemię lniane – zmielone lub ugotowane w wodzie).

Prowadząca zachęcała do przedsięwzięć muzycznych prowadzonych w ramach naszej Fundacji – wspólnego śpiewu w Chórze Mam Ave Maria (próby odbywają się w salce Fundacji w poniedziałki w godz. 10-12) oraz indywidualnych zajęć z emisji głosu – prosimy umawiać się bezpośrednio z Prowadzącą pod nr tel. 608400852 lub na adres mailowy: marta_szeliga@wp.pl. Zajęcia indywidualne także odbywają się w salce Fundacji przy ul. Bażantarni 3 (na terenie parafii bł. Władysława z Gielniowa).

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z tych propozycji.

Loading