Ekodzielnia już 14 grudnia!

8 gru 2022

Z radością informujemy, że 14 grudnia br. w godz. 12-15 w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie: Fundacja „W Sercu Matki” oraz Fundacja PZU przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Ursynów i Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” organizują akcję Ekodzielnia, której celem jest przybliżenie mieszkańcom Ursynowa jak eko jest nasza dzielnica oraz przedstawienie działań, które jeszcze my, mieszkańcy, możemy zrobić, by żyć zdrowiej, ekologiczniej i z troską o przyszłość kolejnych pokoleń, nie tylko mieszkających na Ursynowie ale na całej naszej planecie. 

Celem akcji Ekodzielnia jest promocja idei ekologii bliskiej każdemu z nas oraz edukacja lokalnej społeczności w zakresie zdrowego, ekologicznego i ekonomicznego stylu życia. Chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważne są postawy ekologiczne i ekonomicznie, szczególnie przed Świętami Bożego Narodzenia, gdy sprzedaż drastycznie rośnie wskutek czego nasza planeta zaśmiecana jest wieloma zbędnymi produktami.

W ramach wydarzenia odbędzie się zbiórka dobrych, ale zbędnych już rzeczy w tym np. ubrań/ zabawek/ żywności, które będzie można wymienić lub przekazać potrzebującym. Odbędzie się również zbiórka elektrośmieci. Na poszczególnych stoiskach będzie można skorzystać z wiedzy ekspertów w zakresie zdrowego odżywiania, ćwiczeń, ekologicznego i ekonomicznego stylu życia. Wierzymy, że to wydarzenie będzie też doskonałą okazją do integracji lokalnej ursynowskiej społeczności.


W programie wydarzenia prelekcje ekspertów z dziedziny zdrowia, dietetyki, ekologicznej żywności, fizjoterapii i endokrynologii:

🔴

 12:00-12:30 „Wytrwać do wiosny w dobrej formie”, dr n. o zdrowiu Mariola Borowska, Rzecznik Zdrowia PZU

🟡

 12:35-13:05 „Wpływ ekożywności na zdrowie człowieka”, prof. SGGW Renata Kazimierczak

🟢

 13:10-13:40 „Wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci i dorosłych”, dr n. o zdr. Hanna Wilska, specjalista żywienia

🔵

 13:45-14:15 „Kręgosłup a kontakt wzrokowy – od pediatrii do geriatrii”, dr n. o zdr. Joanna Surowińska, specjalista fizjoterapii DNAJSPEDIATRICS, nauczyciel IVG e.v

🟠

 14:30-15:00 „Ksenoestrogeny – co robić, aby pozostać zdrowym?”, dr n. med. Katarzyna Jankowska, specjalista chorób wewnętrznych, endokrynologii


Aby poznać pełny program wydarzenia oraz być na bieżąco z aktualnościami dotyczącymi akcji Ekodzielnia, wejdź na facebookową stronę wydarzenia!
https://fb.me/e/5ercztRkNPodczas całego wydarzenia, na pięciu EKO-STOISKACH  będziemy zachęcać mieszkańców Ursynowa do znalezienia sposobów na zdrowe życie, bardziej ekologiczne codzienne działania oraz ograniczenie konsumpcji.

Stoisko 1
Stoisko 2
Stoisko 3
Stoisko 4
Stoisko 5


Będzie można m.in.:
– oddać lub wymienić dobre, ale niepotrzebne rzeczy tj. książki, odzież, zabawki, drobny sprzęt RTV/AGD, dekoracje świąteczne i bibeloty
– poznać aplikacje ułatwiające segregację odpadów, sprawdzanie jakości powietrza etc.,
– dowiedzieć się, co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami,
– spróbować ekologicznej żywności oraz otrzymać proste przepisy na zdrowe potrawy,
– poznać zasady „kuchni bez marnotrawienia żywności” – „zero waste kitchen”,
– zobaczyć dobre bakterie przez mikroskop,
– skorzystać z wiedzy ekspertów w zakresie dietetyki, zdrowego kręgosłupa oraz wzmacniania odporności,
– nauczyć się techniki nordic walking (chodzenia z kijkami) pod okiem instruktora,
– sprawdzić znamiona skórne specjalną aplikacją,
– zmierzyć BMI.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli także podzielić się własnymi pomysłami w obszarze zdrowia, odżywiania i ekologii. Będzie to z pewnością wydarzenie integrujące lokalną społeczność Ursynowa.

Zachęcamy gorąco do udziału w Ekodzielni i serdecznie zapraszamy!!!

Loading