Grudzień – miesiącem talentu interpersonalnego!

4 gru 2022

Rozpoczął się grudzień i jak co roku przeżywamy okres Adwentu, czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Dla większości z nas, niezależnie czy święta Bożego Narodzenia mają charakter duchowy czy wyłącznie świecki, ten okres to najbardziej rodzinny czas w ciągu roku. Liczymy, że zgasną spory, przebaczamy i umacniamy wzajemne więzi międzyludzkie.

W naszym fundacyjnym projekcie 8 TALENTÓW, w grudniu zachęcamy do odkrywania i rozwijania TALENTU INTERPERSONALNEGO, potrzebnego właśnie do budowania relacji międzyludzkich.  

Jakie przejawia się talent interpersonalny?  

Osoby wykazujące ponadprzeciętny talent interpersonalny mają wyjątkową łatwość w nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi, dobrze czują się w grupie, często podświadomie szukają kontaktu z drugim człowiekiem. Bardziej cenią sobie towarzystwo niż interesujące zajęcia wykonywane samodzielnie. Osoby te zwykle potrafią zaskarbić sobie samoistną sympatię dzięki swojej osobowości – naturalnie przyjaznej otoczeniu. Dzieci, które wykazują ponadprzeciętny talent interpersonalny, są bardziej lubiane przez rówieśników, gdyż przejawiają większą empatię i umiejętności adaptacji do otoczenia. Szybko odnajdują się w grupie i w pracy zespołowej, choć nie zawsze oznacza to, że są śmiałe i odważne. Obdarowanych ponadprzeciętnym talentem interpersonalnym charakteryzuje też większa potrzeba pomagania innym ludziom, płynąca z większej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Życie w dużej rodzinie w naturalny sposób sprzyja rozwojowi talentu interpersonalnego.

Choć niektórzy talent interpersonalny mają wrodzony, każdy z nas talent ten powinien rozwijać, gdyż od tego zależy, jak będziemy funkcjonować jako społeczeństwo. Rozwój cywilizacji w ostatnich dziesięcioleciach sprzyja niestety indywidualizmowi i rosnącej rywalizacji, która zastępuje współpracę, często z tragicznymi skutkami w postaci licznych depresji, alienacji i zanikającej solidarności.

Jak chcemy wspierać rozwój talentu interpersonalnego w grudniu?

Zapraszamy do:

  • udziału w dwóch bardzo ciekawych wykładach online:
    • 7 grudnia, o godzinie 18:30 spotkanie online pt. “Dlaczego warto czytać dzieciom bez względu na wiek i jak to wpływa na budowanie relacji” z Marią Ostrowską-Jaskulską, filologiem, lektorką języka polskiego jako obcego, prowadzącą rodzinną księgarnię „Trzy Jeże”; zapraszamy do zapisów przez formularz: https://forms.gle/GFQkLXQHALFTRtkx8
    • 13 grudnia, o godzinie 8:30 webinar pt. “Uzależnienia oraz ich wpływ na relacje rodzinne”, który poprowadzi psycholog z doświadczeniem trenerskim Monika Renard-Hasik – zapisy przez formularz: https://forms.gle/63zjVFoDHyfgsgsVA
  • przesyłania krótkich tekstów/ artykułów dotyczących odkrywania i rozwoju talentu interpersonalnego;
  • rekomendowania gier rodzinnych albo innych aktywności, które sprzyjają rozwojowi relacji z drugim człowiekiem;

Z góry dziękujemy za każdy wkład w to grudniowe dzieło odkrywania i rozwijania talentu interpersonalnego. Mamy nadzieję, że im więcej osób włączy się w nasz projekt, tym więcej osób potencjalnie skorzysta i będziemy choć trochę lepiej funkcjonować jako społeczeństwo :-). Szczególnie teraz, gdy przymusowa izolacja dotyczy tak dużej liczby Polaków, wspierajmy się wzajemnie i poświęćmy czas na to, by mimo fizycznego odosobnienia, nie czuć samotności, lecz życzliwą i budującą więź z innymi ludźmi. Życzymy Wszystkim owocnego czasu i otwartości na to, by dzielić się z innymi talentem interpersonalnym oraz własnymi doświadczeniami w jego rozwijaniu u siebie i innych! 


Loading