Listopad – miesiącem talentu sportowego!

7 lis 2022

Listopad przywitał nas radosną uroczystością Wszystkich Świętych. Wpatrując się w świętych, odkrywamy jak dobrze wykorzystali w swoim życiu talenty, którymi zostali obdarowani i potrafili żyć pełnią życia. Niech będą dla nas nieustającym źródłem inspiracji. W fundacyjnym Projekcie 8 TALENTÓW w tym miesiącu będziemy przyglądać się wielu aspektom TALENTU SPORTOWEGO. Będziemy zachęcać, by odkrywać go w sobie i „ruszyć się z wygodnej kanapy”, by nabrać sił potrzebnych do dobrego przeżywania życia! 

Jakie przejawia się talent sportowy?  

Osoby wykazujące się ponadprzeciętnym talentem sportowym chętnie podejmują różne aktywności fizyczne. Nie mają trudności z koordynacją ruchów czy zwiększonym wysiłkiem fizycznym – przeciwnie, im więcej zażywają ruchu, tym bardziej nabierają wiatru w żagle swojego życiowego okrętu. Osoby te bywają odbierane przez nauczycieli jako trudne, zwłaszcza gdy oczekują oni od dzieci siedzenia w ławce w całkowitym bezruchu. Dla utalentowanych sportowo potrzeba ruchu jest tak duża, że przedłużający się brak ruchu może u nich prowadzić do spadku koncentracji. Wystarczy im wówczas pozwolić na marginalny wręcz dostęp do bodźców ruchowych, by ich sprawność umysłowa i zdolność koncentracji istotnie wzrosła (bodźce te może  zapewnić choćby ugniatanie w dłoni piłeczki rehabilitacyjnej). Obserwacja osób utalentowanych sportowo w ruchu sprawia radość, gdyż ich ciała poruszają się płynnie i z gracją, zaś opanowanie skomplikowanych i wymagających precyzji aktywności fizycznych przychodzi im z łatwością, a nadto osiąganie wprawy w tych aktywnościach sprawia im przyjemność. 

U dzieci ponadprzeciętny talent sportowy można rozpoznać stosunkowo łatwo. Dzieci te chętnie podejmują i dobrze opanowują kolejne umiejętności ruchowe, jak np.: obracanie się, czworakowanie czy bieganie. Wychowawcy i nauczyciele obserwujący dzieci utalentowane ruchowo stwierdzają nierzadko, że dzieci te podczas aktywności fizycznej osiągają pełną radość – dlatego też tak chętnie takową podejmują. Zwykle przodują w różnych dyscyplinach sportowych, olimpiadach i konkursach szkolnych, dlatego wybierani są jako reprezentanci klas i szkół w zawodach na wyższych szczeblach – międzyszkolnych czy regionalnych. Zaniechanie rozwoju tego talentu u osób, które są nim szczególnie hojnie obdarowane, grozi poważną depresją, poczuciem braku życiowego celu, który to brak łatwo wszakże zaspokoić – ruch może być przecież realizowany w różnoraki sposób, każdego dnia, stosunkowo niewielkim kosztem.

Obdarowani ponadprzeciętnym talentem sportowym często decydują się brać udział w zawodach wymagających wyjątkowej sprawności fizycznej. Często kończą Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu na różnych kierunkach – m.in. fizjoterapii, rehabilitacji, a także dietetyki. Równie często, osoby o ponadprzeciętnym talencie sportowym decydują się rozwijać w innym kierunku, a sport traktują jako przestrzeń dodatkową, której rozwój – bardziej amatorski, niż zawodowy – pomaga im zachować dobrą kondycję psychofizyczną.

Jak chcemy wspierać rozwój talentu sportowego w listopadzie?

Zapraszamy do:

  • udziału:
  • w webinarze Katarzyny Goździewicz, fizjoterapeutki pt. „7 minut codziennych ćwiczeń dla kręgosłupa” – wtorek 8 listopada o godzinie 8:30
  • w webinarze Karola Rucikowskiego, psychologa sportu, trenera ACT “Jak mądrze angażować siebie i dzieci w sport?”, który odbędzie się w środę, 16 listopada o godzinie 18:30
  • w webinarze Renaty Rakoczy, fizjoterapeutki, współautorki książki “Jakość życia – na co masz wpływ” pt. “Ruch podstawą zdrowia”, który odbędzie się w środę, 23 listopada, godz. 18:30
  • dzielenia się swoimi aktywnościami rozwijającymi talent sportowy;
  • przesyłania krótkich tekstów/ artykułów dotyczących odkrywania i rozwoju talentu sportowego;
  • rekomendowania książek, warsztatów oraz innych wydarzeń/czynności sprzyjających rozwojowi talentu sportowego;
  • polecania przestrzeni/instytucji wspierających rozwój talentu sportowego.

Osoby które chcą podzielić się z nami ww. możliwościami prosimy o kontakt na adresy: info@fundacjawsercumatki.pl.

Z góry dziękujemy za każdy wkład w nasze listopadowe dzieło odkrywania i rozwijania talentu sportowego. Choć niektórzy z nas mają większą naturalną zdolność do rozwoju tego talentu, to każdy z nas – dla swego zdrowia i szeroko pojmowanego własnego dobra – powinien podejmować aktywności sportowe. Ruch sprzyja dotlenieniu organizmu, oczyszczaniu go z toksyn, sprzyja powstawaniu nowych połączeń między neuronami w mózgu. Warto zgłębić różne aspekty talentu sportowego, by nie tylko myślą, lecz także sercem podpisać się pod znaną maksymą, mówiącą że: ruch to zdrowie.

Życzymy Wszystkim owocnego czasu i otwartości na to, by dzielić się z innymi talentem sportowym oraz własnymi doświadczeniami w rozwijaniu tego talentu u siebie i innych! 


Loading