Czerwiec – miesiącem talentu sportowego!

7 cze 2022

Piękne i długie czerwcowe dni sprzyjają, by spędzać je na zewnątrz, najlepiej w ruchu. To, że ruch zapewnia nam zdrowsze życie, potwierdziły już liczne badania. Zapewnia też wiele radości i z tą radością zapraszamy do zapoznania się z ostatnim talentem w ramach tegorocznego Projektu 8 Talentów, talentem ruchowym (lub sportowym).

Jak rozpoznać, że ktoś ma talent ruchowy?

Osoby wykazujące się ponadprzeciętnym talentem ruchowym (sportowym) chętnie podejmują różne aktywności fizyczne. Nie mają problemów z koordynacją ruchów, zwiększonym wysiłkiem fizycznym – wręcz przeciwnie – im więcej roztropnie podejmowanego ruchu, tym bardziej nabierają wiatru w żagle swojego życiowego okrętu. Te osoby są czasami odbierane jako trudne dla nauczycieli oczekujących od dzieci nieruchomego siedzenia w czasie lekcji. Dla utalentowanych sportowo potrzeba ruchu jest tak duża, że mogą szybciej niż inni tracić koncentrację przy zbyt długim okresie w bezruchu fizycznym. Wystarczy im z kolei na przykład przy słuchaniu wprawić ręce w ruch przez ugniatanie piłeczki rehabilitacyjnej, a ich sprawność umysłowa i zdolność koncentracji wzrośnie istotnie. Przyglądanie się będącym w ruchu osobom utalentowanym sportowo niesie radość, gdyż mają zgrabne ruchy, łatwość w dochodzeniu do wysokiego poziomu wprawy i precyzji wykonania skomplikowanych aktywności fizycznych.

U dzieci wyjątkowo rozwinięty talent ruchowy (sportowy) stosunkowo łatwo dostrzec. Te dzieci chętnie podejmują i dobrze opanowują kolejne umiejętności ruchowe jak obracanie się, czworakowanie, bieganie. Wychowawcy i nauczyciele obserwujący wyjątkowo utalentowane ruchowo dzieci, stwierdzają nierzadko, że dzieci te będąc w stanie aktywności fizycznej, osiągają pełną radość, dlatego też chętnie takową podejmują. Zwykle przodują w różnych dyscyplinach sportowych, olimpiadach i konkursach szkolnych, dlatego są wybierani jako reprezentanci klas i szkół w zawodach na wyższych szczeblach – międzyszkolnych, regionalnych. Zaniechanie rozwoju tego talentu u osób, które są nim szczególnie hojnie obdarowane, grozi poważną depresją, poczuciem braku życiowego, który jednak łatwo zapełnić – wszak ruch może być realizowany w różnoraki sposób, każdego dnia, stosunkowo bezkosztowo.

Obdarowani ponadprzeciętnym talentem sportowym często decydują się na zawody wymagające wyjątkowej sprawności fizycznej. Często kończą Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu na różnych kierunkach – fizjoterapii, rehabilitacji, sport, wychowanie fizyczne, ale też np. dietetyka. Równie często, osoby o ponadprzeciętnym talencie sportowym decydują się rozwijać w innym kierunku, a sport traktują jako przestrzeń dodatkową, w której rozwój – bardziej amatorski, a nie zawodowy, pomaga im zachowywać dobrą kondycję psychofizyczną.

Jak chcemy wspierać rozwój talentu ruchowego w czerwcu?

Zapraszamy do:

  • udziału:
    • w spacerze z kijkami i odrobiną teorii na temat walorów takich spacerów prowadzonym przez Annę Chmielewską, fizjoterapeutkę, w środę, 8 czerwca, godz. 8:15-9:15 (mamy kilka dostępnych par kijków dla osób nieposiadających swoich własnych);
    • w spotkaniu on-line prowadzonym przez Marię Pietrzak, podsumowującą własne doświadczenia, spostrzeżenia i rekomendacje, pt.: ”Co daje mi ruch i jak wprawić w ruch siebie i własne otoczenie?”, w środę, 15 czerwca, godz. 8:30-9:00.
    • w wykładzie on-line Renaty Rakoczy, fizjoterapeutki, współautorki książki “Jakość życia – na co masz wpływ”, pt.: “Ruch podstawą zdrowia”, w środę, 29 czerwca, godz. 18:30-19:30. 
  • przesyłania krótkich tekstów/ artykułów dotyczących odkrywania i rozwoju talentu sportowego;
  • rekomendowania książek, warsztatów oraz innych wydarzeń/czynności sprzyjających rozwojowi talentu sportowego;
  • polecania przestrzeni/instytucji wspierających rozwój talentu sportowego.

Z góry dziękujemy za każdy wkład w nasze czerwcowe dzieło odkrywania i rozwijania talentu sportowego. Choć niektórzy z nas mają większą naturalną zdolność do rozwoju tego talentu, to każdy z nas, dla własnego dobra, to jest zdrowia w każdym jego wymiarze, powinien podejmować aktywności sportowe. Ruch sprzyja dotlenieniu organizmu, oczyszczeniu, sprzyja rozwojowi nowych połączeń w mózgu. Warto jednak zgłębić różne aspekty talentu sportowego, by nie tylko ustami, ale i sercem podpisać się pod znanym stwierdzeniem: ruch to zdrowie.

Życzymy Wszystkim owocnego czasu i otwartości na to, by dzielić się z innymi talentem sportowym oraz własnymi doświadczeniami w rozwijaniu tego talentu u siebie i innych!


Loading