Luty miesiącem talentu interpersonalnego!

1 lut 2022

Tegoroczny luty to dla większości z nas czas ferii zimowych. Niezależnie czy spędzamy go w domu, czy na wyjazdach zimowych na pewno jest to dobra okazja do refleksji nad relacjami w naszej rodzinie, w pracy, w szkole. Kontynuując Projekt 8 Talentów, w lutym chcemy przyjrzeć się talentowi interpersonalnemu, który każdy z nas powinien rozwijać, by zadbać o odpowiednią jakość życia swoją i bliskich.


Jak rozpoznać, że ktoś ma ponadprzeciętny talent interpersonalny?

Osoby wykazujące ponadprzeciętny talent interpersonalny mają wyjątkową łatwość w nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi, dobrze czują się w grupie, często podświadomie szukają kontaktu z drugim człowiekiem. Bardziej cenią sobie towarzystwo niż interesujące zajęcia wykonywane samodzielnie. Osoby te zwykle potrafią zaskarbić sobie samoistną sympatię dzięki swojej osobowości – naturalnie przyjaznej otoczeniu.

Dzieci, które wykazują ponadprzeciętny talent interpersonalny, są bardziej lubiane przez rówieśników, gdyż przejawiają większą empatię i umiejętności adaptacji do otoczenia. Szybko odnajdują się w grupie i w pracy zespołowej, choć nie zawsze oznacza to, że są śmiałe i odważne.

Obdarowanych ponadprzeciętnym talentem interpersonalnym charakteryzuje ponadto większa potrzeba pomagania innym ludziom, płynąca z większej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Życie w dużej rodzinie w naturalny sposób sprzyja rozwojowi talentu interpersonalnego.

Choć niektórzy talent interpersonalny mają wrodzony, każdy z nas talent ten powinien rozwijać, gdyż od tego zależy, jak będziemy funkcjonować jako społeczeństwo. Rozwój cywilizacji w ostatnich dziesięcioleciach sprzyja niestety indywidualizmowi i rosnącej rywalizacji, która zastępuje współpracę, często z tragicznymi skutkami w postaci licznych depresji, alienacji i zanikającej solidarności. Uwypuklił to niestety czas pandemii.

Jak chcemy wspierać rozwój talentu interpersonalnego w styczniu?

Zapraszamy do:

 • udziału w wykładach:
  • doktor Marii Jankowskiej, psycholog (autorki rozdziału o inteligencji emocjonalnej w książce “Jakość życia – na co masz wpływ”), pt.: “Jak kształtować i rozwijać inteligencję emocjonalną?”, 7 lutego (poniedziałek) o godz.18:30 on-line.
  • doktor Marii Pietrzak, pt. “Początek dobrej komunikacji – jak rozpoznać i usunąć bariery w rozmowie”, 15 lutego (wtorek) o godz. 9:00 on-line.
 • udziału w warsztatach:
  • “Powiedz to inaczej, czyli o tym co mówić, by drugi człowiek czuł się rozumiany i zmotywowany”, prowadzonych przez doktor Marię Pietrzak, 17 lutego (czwartek) o godz. 11:15  w salce Fundacji (albo parafialnej)
  • Jak motywować dzieci do rozwijania talentu (w tym również muzycznego)”, prowadzonych przez Annę Skibicką, psychologa, 19 lutego (sobota) o godz. 9:00 on-line

Zachęcamy do:

 • przesyłania krótkich tekstów/ artykułów dotyczących odkrywania i rozwoju talentu interpersonalnego;
 • rekomendowania gier rodzinnych albo innych aktywności, które sprzyjają rozwojowi relacji z drugim człowiekiem;
 • lektury artykułu nt. układania puzzli Rodzinne układanie puzzli – Fundacja W Sercu Matki – zajęcia niezwykle sprzyjającego rozwojowi relacji.

Z góry dziękujemy za każdy wkład w to lutowe dzieło odkrywania i rozwijania talentu interpersonalnego. Mamy nadzieję, że im więcej osób włączy się w nasz projekt, tym więcej osób potencjalnie skorzysta i będziemy choć trochę lepiej funkcjonować jako społeczeństwo :-). Szczególnie teraz, gdy przymusowa izolacja dotyczy tak dużej liczby z nas, wspierajmy się wzajemnie i poświęćmy czas na to, by mimo fizycznego odosobnienia, nie czuć samotności, lecz życzliwą i budującą więź z innymi ludźmi.

Życzymy Wszystkim owocnego czasu i otwartości na to, by dzielić się z innymi talentem interpersonalnym oraz własnymi doświadczeniami w jego rozwijaniu u siebie i innych!


Więcej o Projekcie 8 Talentów:

Loading