Koncert Zimowy już za nami!

30 sty 2022

Wybrzmiały już wszystkie utwory, ale niektóre melodie ciągle “grają” nam w głowie…

22 stycznia w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12 b odbył się Koncert Zimowy Fundacji “W Sercu Matki”.

Dziękujemy Pani Dyrektor Beacie Rusinowskiej za udostępnienie przestrzeni na to wydarzenie oraz akustykowi Panu Marcinowi Fibichowi za zapewnienie nagłośnienia oraz kompleksową pomoc w organizacji koncertu. Dwa lata temu, gdy pierwszy raz zorganizowaliśmy koncert w DOKu przy ul. Kajakowej, zostaliśmy bardzo mile przyjęci. Teraz również spotkaliśmy się z życzliwością i otwartością. Serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą współpracę przy innych wydarzeniach!

Koncert Zimowy już za nami, już wybrzmiały wszystkie utwory, ale… ciągle niektóre melodie “grają” nam w głowie. Moje dzieci nucą “Trzej królowie jadą” – kolędę, którą pięknie zaśpiewała i zagrała nam na ukulele Nina Ziomkowska.

Kwarantanny i infekcje covidowe zmusiły niektóre występujące dzieci, kilku artystów i współpracowników Fundacji do pozostania w domu. Wyobraźmy to sobie: najpierw wielomiesięczne przygotowania do występu, oczekiwanie, a potem rozczarowanie po usłyszeniu wiadomości o kwarantannie i przymusowym pozostaniu w domu pomimo dobrego samopoczucia. Ostatecznie nie mogła być z nami Ewa Czech, która miała być konferansjerem koncertu, a także Ewa Borodzik, która koordynowała organizację poczęstunku i wydarzeń we foyer.

Wśród występujących byli też szczęśliwcy, którym kwarantanna skończyła się tuż przed koncertem i udało im się wystąpić. W związku z tym program koncertu przybrał ostateczny kształt w nocy z piątku na sobotę.

Czy w trudnych czasach, kiedy niczego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, organizacja takiego wydarzenia ma sens? To pytanie przyszło mi do głowy, kiedy tuż przed koncertem artyści kontaktowali się w sprawie występu, a ja zastanawiałam się czy usłyszę zaraz informację, że odwołują swój występ z powodu kwarantanny.

Już w pierwszej części koncertu, w której zobaczyłam “Jasełka” w wykonaniu dzieci uczących się pod kierunkiem Pauliny Chmurskiej, znałam odpowiedź na to pytanie.  Bezcenna radość i duma występujących maluchów, piękne śpiewy, choreografia, występ Trzech Królów (w ich role wcieliło się trzech tatusiów), uśmiechy rodziców i dziadków na widowni, gromkie brawa.

Kolejna część koncertu rozpoczęła się jedną z najpiękniejszych arii operowych wszech czasów w wykonaniu wybitnego tenora – Tadeusza Szlenkiera, “E lucevan le stelle” z  “Toski” Giacomo Pucciniego.  Występ ten zelektryzował publiczność małą i dużą: dramaturgia wykonania, potęga i możliwości głosowe pana Szlenkiera zostały nagrodzone ogromnymi oklaskami.

 Kolejnym mocnym akcentem muzycznym było wykonanie trzech pieśni przez Chór Mam ”Ave Maria”. Chór ten prowadzony przez Martę Szeligę i Teresę Szostakowską wystąpił w znacznie uszczuplonym składzie: Agnieszka Sysik, Maria Pietrzak, Monika Kuśnierz i Agnieszka Sieradzka. W tej części wystąpiły też uzdolnione, uczące się gry i śpiewu dzieci. Wśród wykonawców znalazły się: Klara Grzegorczyk, Teresa Wiśniewska, Małgosia Sieradzka, Łucja Hawliczek, Basia Wiśniewska, Kasia Sysik, Kinga Kwiatkowska, Szymon Pietrzak, Adam Pełka oraz wokalny zespół dziecięcy Fundacji “W Sercu Matki” współprowadzony przez mnie wraz z Paulą Jadacką, który wystąpił w niepełnym w składzie: Paulina Ciborowska, Kasia Sysik, Adam Pełka, Stefa Kopyt.

Dziękuję za piękne występy, gratuluję Wam odwagi i pokonywania trudności. Dzisiejszy świat oferuje tyle atrakcji, że niewątpliwie trzeba mieć w sobie wiele siły, aby i znaleźć czas na naukę gry/śpiewu.

Porcję niezwykłych doznań artystycznych zapewnili profesjonalni muzycy, którzy wystąpili w trzeciej części koncertu. Usłyszeliśmy gitarzystę Rafała Christa, który zagrał m.in. swoją nową, piękną kompozycję “Spokój”. Dziękujemy za występ Pauli Jadackiej, która wprowadziła nas w rozrywkowe klimaty, ocieplając nastrój piosenką  “Dookoła noc się stała”. W finale koncertu wystąpił zespół wokalny “Vies bonum” w składzie: Szymon Burankow – tenor, Edward Orłowski – baryton, Andrzej Szczarbakow – bas profondo; zaśpiewali m.in. “Suliko”, “Kupalinkę” oraz Jingle Bells.

Dziękujemy Wam, drodzy Artyści, gratulujemy osiągnięć i liczymy na Waszą obecność na kolejnych koncertach Fundacji “W Sercu Matki”.

Dziękujemy również za piękny akompaniament fortepianowy Pawłowi Jadackiemu.

Koncert Zimowy miał piękną oprawę plastyczną – sala koncertowa zmieniła się w prawdziwą galerię sztuki dzięki pracom plastycznym dzieci, które uczą się rysunku w Fundacji “W Sercu Matki” pod okiem artysty – Ryszarda Ząbkowskiego. Podczas przerwy pan Ryszard prowadził w foyer warsztaty przy sztalugach, które cieszyły się powodzeniem wśród dzieci. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Pani Karolinie Sawickiej ze sklepu maluje.pl, która już kolejny raz zapewniła materiały plastyczne wykorzystane podczas warsztatów.

Foyer było miejscem, gdzie wystawili się nasi zaprzyjaźnieni artyści – Andrzej Novak-Zempliński ze swoimi akwarelami i ikonami, Magdalena Kaczorowska – szydełkowe laleczki, szopki i święci oraz inne szydełkowe różności, Marcin Żukowski z wykonanymi przez siebie różańcami oraz krzyżami oraz Perfumeria Yasmeen Magdy Balbous.

Kawiarenka, która działała podczas całego koncertu, miała w ofercie pyszne tarty i inne pyszności, sałatki, owoce, ciepłe oraz zimne napoje przygotowane przez zaprzyjaźnione mamy. Dziękujemy sklepom: “Smak Natury” oraz “U Zosi”, które dostarczyły słodkie łakocie i ekologiczne chipsy oraz drukarnii Supraprint, która zawsze nas wspiera w promocji koncertów, drukując plakaty i inne potrzebne materiały.

Jestem niezmiernie wdzięczna wszystkim zaangażowanym osobom: prezesom Fundacji: Marii Pietrzak i Stanisławowi Podgórskiemu, osobom współpracującym z naszą organizacją, wolontariuszom, przyjaciołom i darczyńcom, bez których to wydarzenie by się nie odbyło, m.in.:,  Agnieszce Sysik, Małgosi Balcerek, Kindze Mieczkowskiej, Ani Ciborowskiej, Ewie Borodzik, Małgosi Miście, Monice Kuśnierz i Agnieszce Sieradzkiej.

Pozdrawiam Wszystkich niewymienionych z imienia i nazwiska, którzy nas wsparli w tym dziele, dziękuję i mam nadzieję na wspólne spotkanie na kolejnym Koncercie Czerwcowym.

Anna PełkaLoading