Światowy Dzień Ziemi 2021

22 kwi 2021

22 kwietnia na całym świecie od 1970 r.
świętujemy Dzień Ziemi 🌍

Idea troski o naszą planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu i wieku. Święto to jest wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi i oczekiwać podjęcia konkretnych działań politycznych i społecznych.

#earthdayeveryday #beapartofthechange

Tysiące ludzi na Piątej Alei w Nowym Jorku podczas pierwszych obchodów Dnia Ziemi w 1970 r.
Źródło: www.earthday.org/

Tegoroczny Dzień Ziemi ma szczególne znaczenie. Wczoraj – 21 kwietnia 2021 r. negocjatorzy reprezentującej Radę Prezydencji Portugalskiej w UE oraz Parlament Europejski osiągnęli porozumienie. Zakłada ono zwiększenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii z poziomu 40 proc. do co najmniej 55 proc. do 2030 r., w porównaniu z poziomem z 1990 roku. Jest to niewątpliwie wielki przełom w budowaniu neutralności klimatycznej do 2050 r. Porozumienie jest jeszcze w fazie wstępnej i wymaga ostatecznego zatwierdzenia przez kraje członkowskie (w ramach Rady) i Parlament Europejski.
Wierzę jednak, że stanie się niebawem faktem.

Również dziś – 22 kwietnia 2021 r., ma miejsce szczyt klimatyczny organizowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. Biorą w nim udział przywódcy czterdziestu państw z całego świata. Oczekiwania wobec wirtualnego szczytu dotyczą deklaracji rządzących w sprawie neutralności klimatycznej. Jestem bardzo ciekawa relacji z tego wydarzenia…

Źródło: Archiwum własne

Zachęcam Was serdecznie, abyście wyszli dziś  z domu, mieszkania i poszli do lasu, na łąkę, do parku albo na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Poświęćcie czas na bycie z blisko niej, na refleksję, jak jest dla Was ważna i co jesteście w stanie zmienić w swoim życiu, aby w przyszłości móc ją oglądać w niezmienionej postaci. Na spacer weźcie ze sobą worek i rękawiczki – być może okażą się niezbędne, aby wesprzeć międzynarodową akcję Sprzątania Świata.

Poniżej w formie grafiki znajdziecie kilka inspiracji do wcielenia w życie już od dziś
– 22 kwietnia w Dzień Ziemi.


Źródło: czytamyetykiety.pl

~ Małgorzata Rosłan

Loading